Amasra Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Amasra, Fatih Sultan Mehmet tarafından Çeşm-i Cihan (Dünyanın Gözü) olarak adlandırılmıştır. 1940 yılında beri turist çeken Amasra, aynı zamanda Türkiye’nin ilk turizm kasabasıdır. İşte Amasra hakkında bilmeniz gereken bilgilerden diğerleri…

Amasra Kalesi

Kalenin Bizans döneminde yapıldığı bilinmektedir. Cenevizliler tarafından bazı değişiklikler yapılan kale, Osmanlı zamanında ise onarılmıştır. Birçok farklı kültüre ev sahipliği yapması sayesinde de farklı kısımlarında mimari olarak çeşitlilikler göze çarpmaktadır.

Konaklama İmkânları ve Uygun Fiyatlar

Amasra, küçük bir belde olmasından dolayı hem ulaşım hem de fiyat anlamında uygundur. Ziyaret sırasında merkezden çok uzaklaşılmadığı için konaklama için birçok yer seçilebilmektedir. Bu sayede uygun bütçeli tatiller veya kaçamaklar için öğrenciler, gezginler ve şehir hayatından kaçmak isteyen aileler için ideal bir yerdir.

Her Mevsim Ziyaret

Yaz tatili için de uygun olan Amasra, aynı zamanda şehrin tarihi dokusunu da görmeye gelenlerden dolayı her mevsim turist barındırmaktadır. Şehrin en temiz havasını ise Mart ile Mayıs ayları arasında bulabilirsiniz.

Amasra’ya Özgü Lezzetler

Amasra’da yemek yerken hem samimiyetin hem de doğanın tadını çıkarmanız mümkün! Çünkü her restoran, ya deniz manzaralı ya da kale manzaralı aile işletmeleri şeklinde hizmet veriyor. Deniz ürünleri konusunda da oldukça başarılı olan Amasra’da en taze balıkları tatmanız mümkün. Ayrıca çöven ekmeğini de kesin tatmanızı tavsiye ederiz.

Çekiciler Çarşısı

El emeğiyle hazırlanan eşyaların bulunduğu Çekiciler Çarşısı’nda, hem ihtiyaçlarınızı hem de sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Ahşap ustalarının ellerinden çıkan ürünleri satın alarak onlara destek de olabilirsiniz. Yüzyıllardır ayakta duran bu çarşıdaki esnaflar, ev ve mutfak malzemeleri satarak çarşının devamlılığını sağlıyorlar.

Düzenlenen Etkinlikler

Şenliklerin ve festivallerin düzenlendiği Amasra’da, sosyal anlamda da çok keyif almanız mümkündür. Temmuz ayının ilk haftası düzenlenen Amasra Yağlı Direk Şenlikleri’nde, tekneye bağlanan yağlı direğin elde edilmesi için çabalayan yarışmacıları izleyebilirsiniz. Ayrıca Amasra Temmuz Günleri ile birçok ünlüyü de dinleme şansı yakalayabilirsiniz. Festivalde konserlerin yanı sıra belgeseller de gösterilmektedir. Tüm bu etkinliklere katılımın ücretsiz olması da işin başka bir güzel yanıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + 8 =