Ankara Lezzet Durakları

Ankara, döneri hariç yemekleri ile pek bilinen bir il değildir fakat büyükşehir olmasının verdiği avantaj sayesinde başka şehirlerin en güzel lezzetlerine ulaşmanızı sağlamaktadır. İllerin kendilerine özgü lezzetleri, en meşhur mekânlarıyla veya kişileriyle Ankara’da hizmet vermektedir. Bu sebeple Ankara ziyaretlerinizde listemizde yer alan mekânları ziyaret ederek bu lezzetleri tadabilirsiniz.

Cici Piknik

Ankara’nın meşhur yemeği olan döneri, kıymasız olarak hazırlayıp odun ateşinde yapan bir yerdir Cici Piknik. Küçük bir dükkânda faaliyetini sürdüren bu yerde çoğu zaman ayakta veya oturduğunuzda da aynada kendinizi izleyerek yersiniz döneri. Kumrular sokakta yer alan bu mekânı, en az bir kere deneyin yeter! Zaten sonraki ziyaretlerinizde kesinlikle tekrar uğramak isteyeceksiniz.

Ciğer 52

52 kiloda yarışan milli güreşçinin sahibi olduğu bu mekân, ciğeri ile birçok kişiyi kendine müdavim yapmıştır. Özellikle seyahatinde AŞTİ’yi kullanacak olanlar, yakın olması sebebiyle gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Ciğer şişi ve çöp şişi ile hem sizi hem de midenizi tatmin edecektir.

Özçelik Aspava

Ankara’da Aspava adını bolca görürsünüz fakat lezzetiyle ve geçmişiyle Özçelik Aspava diğerlerine göre daha da ön plana çıkmaktadır. Etinin lezzeti sayesinde zaten farkı hissedeceğiniz bu mekânda size farklı gelecek bazı terimler de duyacaksınız, SSK gibi! Aslında Soslu-soğanlı-kaşarlı anlamına gelen bu tabir, en çok tercih edilen yemeklerindendir. Kısaltmaları çok sevdiğini düşündüğümüz bu mekanın isminin de “Allah sağlık, para, afiyet versin Amin” kelime öbeğinin kısaltması olduğu söylenmektedir.

Düveroğlu Kebap

Antep yemekleriyle meşhur olan bu mekân, belki de Ankara’nın en eski kebapçılarından birisidir. Yemeklerinden tatlılarına kadar her konuda ziyaretçilerini memnun eden Düveroğlu, lezzetli ve keyifli bir yemek için tercih edilebilecek yerlerdendir. Antep’e özgü havuç dilim baklavasını da gittiğinizde denemeyi unutmayın!

Tavacı Recep Usta

Daha önce saymış olduğumuz mekânlara oranla biraz daha lüks ve pahalı bir mekândır. İkramları boldur ve zengin bir menüye de sahiptir. Özellikle Dikmen Vadisi içindeki mekânı, doğanın içindeymiş hissi vermektedir. Ziyaret ettiğinizde menüyü çok karıştırmadan kaburga dolma ve saç tava ile başlamanızı tavsiye ederim. Pişman olmazsınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =