Kilo Aldıran Mutfaklardan Hatay Mutfağı

Ülkemizin en zengin ve lezzetli mutfaklarından birisi olan Hatay mutfağının, bu derece ünlü olmasında çevresindeki illerin de katkısı oldukça fazladır. Çevresindeki lezzetlerle mutfak olarak çok fazla etkileşimde bulunan Hatay mutfağı, günümüzde kendi il sınırlarını aşarak hemen hemen her ilde en gözde lezzetler haline gelmiştir. Peki, hangi lezzetler ile en fazla tanınıyor gelin beraber bakalım…

İskenderun Döneri

Acı severlerin gözdesi olan bir döner çeşididir. Diğer dönerlerden ayrılan en bariz özelliklerinden birisi sosudur. Çok acı olmasıyla beraber kullanılan ekmeği de sevilmesinin sebepleri arasındadır. Acı kattırmasanız bile yine de kendine has bir acılığı olacaktır.

Kâğıt Kebabı

Arap mutfağından gelen bir lezzettir ve oldukça sevilen bir tattır. Özel seçilen etlerin elde kıyılmasıyla beraber salça ve baharatlarla hazırlanıyor. Fırında pişirilen kâğıt kebabı, her kesime hitap ediyor.

Künefe

Tatmayan ve bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum! Tatmadan önce “Tatlının içinde peynirin ne işi var” ile başlayan muhabbet, tattıktan sonra “Demek ki bu peynir özel” demelerle devam eder. Ansızın canınızın isteyeceği ve en güzel nerede yapılıyorsa oraya gitmekten erinmeyeceğiniz bir lezzettir.

Mütebbel

Hatay mutfağı, şüphesiz ki en çok arap mutfağından etkilenmiştir. Mütebbel de arap lezzetlerinden birisi olarak Hatay mutfağında yerini almıştır. Tahin, yoğurt ve patlıcan ile yapılan bu meze, çoğu kişinin damak tadına uygundur.

Oruk

Bulgur ile yapılan ve incecik bir şekilde açılan bir köftedir aslında, oruk! İncecik bir şekilde açıldıktan sonra içine konulan salçalı kıyma harcı ile beraber kızartılarak servis edilir. Bol yağlıdır, çok lezzetlidir. Kaç tane yediğinizi söylemeye çekineceğiniz türden bir yemektir.

Humus

Hatay mutfağıyla beraber birçok farklı mutfakta yer alan humus, ülkemizde çok tanınan bir lezzettir. Özel davetlerin baş tacıdır.

Fellah Köftesi

Malatya mutfağıyla beraber Hatay mutfağının da vazgeçilmezleri arasındadır. Hatay mutfağında daha fazla maydanoz ile karşımıza çıkan bu köfteler, aslında bulgur köfteleridir. Kıymasız bir köfte içinse oldukça lezzetlidir.

Muhammara

Bayat ekmek ile beraber salça, ceviz, baharat ve sarımsak ile hazırlanmaktadır. Gaziantep mutfağında da yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =