Malatya’nın Yöresel Lezzetlerinin Dayanılmaz Cazibesi

Sihirli bir mutfak ve inanılmaz tatlar. Gurme turlarının baş kahramanı olabilecek kadar cazibeli Malatya yemekleri isimleriyle de oldukça ilginç. Gırık, banik, nahna kuftesi yemek isimlerini duydunuz mu? Duymadıysanız şaşırmayın; zaten bu yöresel lezzetlerin hepsini tadınca bir daha isimleri aklınızdan çıkmıyor. Malatya yöresi kendine has lezzetlere, kendine özgü yorum katmaya bayılıyor.

İçli köfte

Birçok kebap restoranında da ara sıcak olarak her tabağa konulur içli köfte; ama en lezzetlisini yöresinde yemek gibisi olabilir mi? Malatya usulü içli köfte için de aynı şey geçerli.

Malatya yemekleri arasındaki içli köfte kızartmadan ziyade, haşlama usulü sofraları güzelleştiriyor. Harcı cevizli, kıyması köftenin hem içine hem de dışına konuluyor.

Banik Köftesini Duydunuz Mu?

Aslında kısaca kendisi bulgurlu köftedir. Dana ve kuzu kıymalarının harmanlanmasıyla hazırlanan banik köftesi Malatya yemekleri arasında en çok sevilenlerden.

Gırık Aslında Çok Da Bilinen Bir Lezzet

Ülkemizin her bir yöresinden aynı yemeklerin farklı tarifleri çıkıyor. Hepsi ise ayrı lezzetler sunuyor bizlere.  Gırık da aynı bu hikayeyi tamamlıyor. Sulu köfte diye anılan bu yemek Malatya yöresinde Gırık diye biliniyor. Eğer yolunuz Malatya’ya düşerse ve size Gırık ikram edilirse mutlaka tadın, pişman olmayacaksınız.

Meşhur Lahana Köftesi, Nahna Kuftesi

Malatya yemekleri arasında evet lahana köftesi var. Büyüklerimiz bu yemeğe nahna kuftesi derlermiş ve yöresel bir lezzet olarak lahana köftesi Malatya’da nahna kuftesi olarak anılmaya devam ediyor. İçeriğindeki kıyma oranının fazla olması sebebiyle, lahana sarması değil lahana köftesi olarak anılmakta.

Kara Çorba

Besin değeri olarak oldukça zengin. Çok sağlıklı bir çorba tarifi ile karşınızda Malatya suivez ce lien. Kara çorba, Malatya’ya özgü kara nohut ile yapılıyor. İçeriği o kadar zengin ki, çorbaya “aşure çorbası” ismini takan Malatyalılar bile var.

Kayısı Meşhur İse Kayısılı Kavurma Neden Olmasın

Kuzu eti, soğan, sarımsak ve naneye Malatya’nın meşhur kayısısını ekleyerek kavurma yemeği yapan Malatyalıların bu enfes lezzeti mutlaka tadılmalı. Malatya sofrası birçok kendine has lezzetiyle göz kamaştırıcı. Malatya yemekleri için dilerseniz düzenlenen gurme turlarına katılabilir hem yemeklerle midenizi hem de Malatya’nın kültürel zenginliğiyle gözlerinizi doyurabilirsiniz.

Malatya’nın harika lezzetlerini tatmak için hemen ara ve en uygun Malatya uçak biletini bul!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 4 =