Moldova Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılmasıyla beraber bağımsızlığını kazanan bir ülkedir ve başkenti Kişinev’dir. Avrupa’nın en küçük ülkesi olan Moldova, aynı zamanda Avrupa’da seyehat edebileceğiniz en ucuz ülkelerden biridir. Nüfusun 5 milyon civarında olduğu ülkede, halk oldukça misafirperver ve sıcakkanlıdır. Moldovalıların yanısıra Ukraynalı, Rus ve Türk asıllı Gagauzlar da bu ülkede yaşamaktadır. Para birimi olarak Moldova Leyi, resmi dil olarak ise Rumence kullanılmaktadır. Fakat Rusça da ilk dil gibi görünecek kadar çok kullanılmaktadır.

Moldova’ya Gitmek İçin Vize Gerekiyor Mu?

Moldova’ya gidecek olan kişiler, eğer orada 90 günden daha uzun bir süre kalmayacak ise vize alması gerekmemektedir. Bu durum 180 gün içerisinde bir gerçekleşmektedir. Yani yılda iki kere 90 günden kısa kalacak şekilde vizesiz Moldova’ya gidebilirsiniz. Fakat 90 günden fazla kalma durumu varsa Moldova vizesi alınması gerekmektedir.

Moldova’ya Nasıl Gidilir?

Moldova, karayolu ve havayolu ile ulaşımın mümkün olduğu bir ülkedir. Fakat karayolu için tercih edilebilecek yolların bozuk ve konforsuz olması sebebiyle en ideal ulaşım havayoludur. Ülkenin tek havaalanın başkent Kişinev’de olması ise ülkenin küçük olmasından dolayı herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Havayolunu tercih edecek ziyaretçiler için Moldova’ya İstanbul, Ankara ve İzmir’den direk uçuşların olduğunu hatırlatmak isteriz. Ayrıca karayolu ile seyahat edilmesi durumunda yolculuğun 13 saat civarında süreceğini de bilmeniz de fayda var!

Gezilecek Yerler

Moldova ziyareti sırasında ülkenin gezilecek yerleri parklar ve mimari yapılar olarak ele alınabilir. Ayrıca ülkede asma bahçeler ve şarap mahzenleri de bol miktarda bulunmaktadır.

Stefan Cel Mare Parkı ve Anıtı

Kişinev’in merkezinde yer alan bu parkı, dilediğiniz zaman ziyaret etmeniz mümkündür. 15. yüzyılda Türk akınlarına karşı direnen III. Stephen anısına yapılan park da ayrıca anıtı da bulunmaktadır. Eski adı Puşkin olan parkın içerisinde akasya, ıhlamur ve dut ağacı ile beraber 50 tür ağaç bulunmaktadır ve dinlenme alanı olarak en ideal yerlerdendir.

Water Tower

Zamanında su kulesi olarak inşa edilen yapı, şehrin su dağıtma merkezi olarak hizmet vermiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan yapıda alt kattan üst kata kadar Kişinev’in tarihi sergilenmektedir. Bu sebeple başkent Kişinev’in en turistik yerlerinden birisi olarak geçmektedir.

Moldova’da Gece Hayatı

Moldova’da gece hayatı, genel olarak başkent Kişinev’in Stefan Cel Mare bölgesinde yoğunlaşmıştır. Burada yer alan birçok gece mekânı sayesinde eğlence son hız sabaha kadar devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − seven =