Sonbaharda Gidilebilecek 5 Özel Şehir

Bazı şehirlerin belli mevsimlerle özdeşleştiğine inanır mısınız? Eğer cevabınız evetse ve bir de sonbahar mevsimini seviyorsanız, tam olarak doğru yerdesiniz. Ülkemiz genelde yaz aylarında turizm açısından yoğun bir süreçten geçiyor. Çoğu kişi kış aylarını çalışmak, yaz aylarını tatil yapmak olarak görse de bu ezberi artık bozmak gerekiyor. Yazın hemen ardından gelen ve kendine has atmosferiyle insana huzur veren Sonbaharın öyle güzel durduğu şehirler var ki… Bu şehirleri tanıdıktan sonra tatile çıkmak için artık yazı değil, sonbaharı bekleyeceksiniz.

Fethiye

Akdeniz ve Ege arasında ortak bir yer arıyorsanız Fethiye tam size göre. Hani derler ya “yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel” Bu deyim, tam olarak Fethiye için söylenmiş sanki. Ölüdeniz ile yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri büyüleyen Fethiye’de, sonbahar mevsimi gelince bambaşka bir yaşam başlıyor.  Fethiye’nin yaz boyunca saklanan onlarca koyunu ve balık halinin güzelliğini bu mevsimde keşfedersiniz.

Mardin

Mardin gibi bir şehre sahip olduğumuz için çok şanslı olduğumuz çok açık. Doğunun Paris’i Mardin, yılın her mevsimi bir başka güzel. Buraya Sonbahar mevsiminde geliyorsanız özellikle yeni değil de eski Mardin’i gezmenizi öneriyorum. Eski taş evlerin, türbe ve medreselerin arasından dolaşırken, Mardin’deki kadim tarihi içinizde hissedeceksiniz. Bırakın Sonbaharın sessizliğini, Mardin’in dizeleri bozsun.

Kapadokya

Orta Anadolu’da yer alan Kapadokya, dünya çapında eşi benzeri bulunmayan bir yer. Unesco Dünya Mirası Listesi’ne elini kolunu sallaya sallaya girmeyi başaran bu özel bölgede, binlerce yıl önce çok ilginç bir coğrafi olay neticesinde meydana gelen peri bacalarını ve diğer güzellikleri görmeye hazır olun.

Alaçatı

Alaçatı, birçoğu için tam bir yaz mevsimi olarak biliniyor. Yaz olunca Alaçatı’yı terk edenler,  aslında Sonbahar mevsiminde bambaşka bir kimliğe bürünen bir beldeyi arkada bıraktıklarının farkında olmuyor.  Oysa Alaçatı’da dar sokaklar da Rum evleri de restoranlar da sonbahar boyunca da dimdik ayakta. Sonbahar’da burada olanlar Bisiklet Festivali’ne de tanıklık ediyor.

Cunda

Listemizin sonunda, Ege’nin gururu, Cunda yer alıyor. Balıkesir’de yer alan Cunda Adası, denizinden öte tarihi yapıları, kendine has bir mimarisi olan evleri, dini mekânları ve güzel insanlarıyla ön planda olan bir yer. Böyle bir yer, sadece yazın ziyaret edilir mi? Yazın yüzmek için geldiğiniz Sarımsaklı Plajı’nda bu defa uzun yürüyüşler gerçekleştirin. Şeytan Sofrası ve Âşıklar Tepesi’ne çıkın ve mevsimin getirdiği romantizmi, ilklerinize dek hissedin.

Bu sonbaharda da düşlerini erteleme ve hemen şimdi bir uygun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − fifteen =