Trabzon’a Gelmişken Görmeden Gitmemeniz Gereken 6 YerDoğu Karadeniz’de yer alan Trabzon, tarihi yerleri, yaylaları, mis gibi havası, doğal güzellikleri ile etkisi altına alan, Türkiye’nin ve Karadeniz’in en meşhur turistik yerlerindendir. Tarihi zenginlikleri ve güzel doğası ile oldukça ünlü olan şehir, ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden biridir.

Bu güzel şehre kadar gelmişken görmeniz gereken 7 önemli yerin olduğunu hatırlatmak isteriz. Manastırlar şehri olan Trabzon’da gezdiğiniz yerlerde geçmişin, Hristiyanlık kültürünün izlerine rastlayacaksınız. Görülmesi gereken bir coğrafyaya sahip olan şehirde önemli yerlerini ziyaret ederek farklı güzellikler görmenin ve yeni şeyler öğrenmenin keyfini çıkartın.

1-Sümela (Meryem Ana) Manastırı

sumela manastırı

 

Sümela Manastırı, Trabzon’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ana kilise, birkaç küçük şapel, hücreler, çeşme ve kesiş odalardan oluşan manastır, günümüze kadar bir çok onarım görmüştür. Maçka ilçesinin Altındere Vadisi’nde bulunan manastıra müze kartla ya da 15 tl karşılığında girebilirsiniz. Harika bir mimariye ve etkileyici bir atmosfere sahip olan, halk arasında “Meryem Ana” ismi ile anılan Sümela Manastırı’na gelerek eşsiz manzarasını görmeden şehri terk etmeyin.

 

2- Trabzon Kalesi

trabzon kalesi

Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı olan kale, hafif bir meyille denize bakar. Deniz kıyısından başlayan ve şehrin diğer tarafındaki tepelere kadar uzanan kale, Trabzon’a denizden gelebilecek olan saldırıları önlemek üzere kentin en yüksek tepesine kurulmuştur. Çevresini saran yeşillik ile ziyaretçilerine harika bir görüntü sergileyen, Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölümden oluşan tarihi kale, milattan önce 4. yüzyıldan bu yana ayakta kaldığı bilinen kalıntıları ile sizleri etkisi altına alacak mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

3- Uzungöl

trabzon uzun göl

Trabzon Çaykara’da bulunan Uzungöl, şehrin görülmesi gereken önemli yerlerinden bir diğeridir. Köy kıyısında bulunan göl doğal güzelliği ve yağmur ormanları ile dikkatleri çeker. Heyelan sonucu oluşan Uzungöl’e gelerek doğa yürüyüşü yapıp, muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Çevresini saran ormanların yeşil görüntüsüne hayran kalacağınız Uzungöl’ü ziyaret etmeden Trabzon seyahatinizi sonlandırmayın.

5- Trabzon Yaylaları

trabzon yayla manzarası

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Trabzon’a gelmişken yayaların tertemiz havasını içinize çekmeden olmaz. Doğayla iç içe olabileceğiniz yemyeşil yaylalar, farklı kültürleri ve yaşam tarzlarını bünyesinde barındırmaktadır. Şolma, Mavura, Kiraz, Lapazan, Çakırgöl ve Karadağ gibi önemli yaylalarını ziyaret ederek yaşayan kültürleri yakından görmenizi tavsiye ederiz.

6- Trabzon Boztepe

trabzon boztepe

Trabzon’a veda etmeden önce “şehrin tamamını son kez tepeden görmek isterim” diyorsanız Boztepe tam aradığınız yer. Boztepe’ye çıkarak seyahatinizin değerlendirmesini yapabilir, şehri bir kere de kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Trabzonun bütün manzarasını ayaklar altına seren, muhteşem manzaraya karşı çay bahçelerinde keyifli dakikalar geçireceğiniz, yeşillikler içindeki bu tepeye uğradıktan sonra Trabzon seyahatinizi sonlandırmanızı tavsiye ederiz. Hemen bir trabzon uçak bileti alarak sizde bu eşsiz güzelliklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =