Türkiye’de Görülmesi Gereken 7 Yer

Her insan kendi ülkesini sever elbet, içerisinde tarih barındırmayan memleket yoktur. Ancak bazı öne çıkan ülkeler vardır tarih, doğa, eğlence gibi kelimelerin hayat bulduğu ve mutlaka görülmesi gereken yerlere yuva olan. İşte bizim ülkemiz de tamda bu yorumu karşılayan bir ülkedir. O kadar çok gezilecek ve görülecek yer barındırır ki bağrında, çoğu dünya ülkeleri yanında sönük kalır. Türkiye’de görülmesi gereken 7 yeri araştıracağız ancak bu uçsuz bucaksız güzelliklerle dolu ülkede gezilecek yerleri saymakla bitiremeyeceğimiz için maalesef 7 ile sınırlandıracağız.

Karadeniz Yaylaları

Ülkemizin Kuzeyinde bulunan Karadeniz çok fazla güzellikleri barındıran bir bölgedir. Yeşilin ve mavinin en güzel buluşmalarından biridir. Bölgede Ayder Yaylası’nın yeşil tepeleri arasında yürüyüşten sonra Fırtına Deresi’nde rafting yapabilir, Rize’ye bağlı Çamlıhemşin’e yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunan Pokut Yaylası’nda bulutların arasında gezinebiliriz. Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’ün karşı konulmaz manzarası da izlenmeye değer bir görüntüdür.

Nevşehir Kapadokya

Türkiye’de görülmesi gereken 7 yerin içerisine mutlaka ama mutlaka girebilecek bir şehirdir Nevşehir. Kapadokya da Peribacaları, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasan dağı ve Gül dağının püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış bir görüntüye sahiptir. Kapadokya, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan bir yerdir.

Denizli Pamukkale

Pamukkale’ye bu ad, kireçli sıcak suların çökelmesinden ileri gelen, pamuk gibi beyaz kayalardan (pamuktaşlardan) ötürü verilmiştir. Bir çağlayanın akarken donmuş haline benzeyen bu bembeyaz pamuktaşlar Pamukkale’nin dünyaca ün kazanmış turistik güzellikleridir. Ayrıca tarihi Hierapolis şehrinin yıkıntıları da oraya bir başka turistik değer verir.

Şanlıurfa Balıklıgöl

Balıklı Göl, Halil-ur Rahman ve Aynzeliha göllerinden oluşmaktadır. İki gölden oluşmasının nedeni, Nemrut padişahın kızı Zeliha’nın da İbrahim peygambere inanmasından dolayı kızını da ateşe atmış olmasıdır. Ayn-ı Zeliha gölünün, padişahın kızı olan Zeliha’nın İbrahim peygamberin arkasından ağlaması sonucu gözyaşlarından oluşmuş olmasıdır. Hüzünlü bir aşk hikâyesinin sonucunda oluşan göller hikayesinin mutlaka dinlenmesi ve mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yerdir.

Konya Mevlana

İslam dinini en güzel anlatan ve yaşayan bir insan olan Mevlana‘nın Allah ile olan aşkının ve Mevlana’nın hayatının ipuçlarının yer aldığı mutlaka görülmesi gereken bir tarihi bir yerdir.

İstanbul Adalar

Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan muhteşem şehir İstanbul… Çok fazla gezecek görecek yeri vardır elbet. Ancak en çok ilgi gören adalarıdır. İstanbul Adalar’ın en gözdeleri; Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’dır.

İzmir

İzmir şehir olarak ve yaşayan insanlar olarak mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Türkiye’de görülmesi gereken 7 yer sıralaması yapıyorsanız İzmir mutlaka olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 4 =