Urfa’nın Meşhur Yemekleri

Ülkemiz çok geniş bir bitki örtüsü ve çeşitli iklim özelliklerine sahip bir ülke olduğundan mutfağımız da aynı ölçüde geniş bir kültürel öge. Şanlıurfa mutfağı ise en çok çeşide sahip mutfaklardan biri olma özelliğine sahip. Bu yazımızda sizler için, Urfa’nın meşhur yemeklerini derledik.

Etsiz Çiğ Köfte:

Yurdun dört bir yanını saran çiğ köfte dükkânlarıyla eminim hepiniz karşılaşmışsınızdır. Aslen et ile yapılan ve yoğurulken elin ısısı ile pişen çiğ köfte, çeşitli sağlık koşulları nedeniyle dışarıda etsiz satılmakta. Fakat satın almak yerine siz de evinizde yapabilirsiniz. Leziz ve hafif bir yemek olması dışında çiğ köfteyi kol kaslarını geliştirmek isteyen okuyucularımıza da tavsiye ediyoruz!

Lahmacun:

Bu yazıyı yazarken ağzımızın suları akıyor. Lahmacun da çiğ köfte gibi çok sevilen ve yaygın olarak tüketilen bir yemek çeşidi. Domates, maydanoz ve kıyma ile hazırlanan bu yemek için dikkat edilmesi gereken pişme süresi ve yenilen yerin temizliği. Yaygın tüketilen her ürünün başına geldiği gibi lahmacunda da kimi sorunlarla karşılaşmak mümkün.

Ciğer Kebabı

Önce Şanlıurfa’da yapılmış olan ciğer kebabı zamanla çok sevilerek yaygınlaşmıştır. Ciğer lezzetli olmasının dışında son derece besleyicidir. Bu nedenle ciğer tüketimini özellikle gelişim çağındaki çocuklara doktorlar tarafından tavsiye edilir. Ciğer kebabı da bu konuda lezzetli ve güzel bir alternatif olmakta.

Billuriye

Kadayıf tatlısının bir türü olan Billuriye, Urfa mutfağının en önemli tatlılarındandır. İçerisinde bol miktarda fıstık bulunan bu tatlıyı yedikten sonra Urfa etrafında koşarak kalori yakmak gerekebilir. Fakat buna rağmen leziz olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz!

Acılı Ezme:

Listemize bir de meze eklemek istedik. Acılı ezmeyi kebapların bazen köftecilerde köftelerin yanında servis edilirken görebilirsiniz. Domates, sarımsak ve nane üçlüsüne ek olarak müthiş acı biberle yapılan bu mezeyi ekmek bandırarak yemeye şahsen bayılanlardanım!

Bostana

Adından da anlaşılacağı gibi bir salata çeşidi olan Bostana, Urfa gibi et ürünlerinin ağırlıklı tüketildiği yörelerde çok güzel bir yan yemek sayılabilir. Diğer salatlardan farkına gelecek olursak içinde az miktarda kekik, bol miktarda sumak ve nar ekşisi bulunması diyebiliriz. Eğer siz de benim gibi büyük saygı duyanlardansanız Bostana sizler için güzel bir alternatif olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + eighteen =