Bursa’nın Birbirinden Lezzetli 5 Yemeği

Bursa, yeşilin her tonunu görebileceğiniz tarih kokan bir şehrimizdir. Osmanlı şehri olan Bursa, hem doğal güzelliğiyle hem tarihiyle hem de lezzetleriyle, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Bizlerde tadına doyum olmayacak bu lezzetleri sizler için derledik, listeledik ve beğeninize sunuyoruz. İşte Bursa’nın meşhur yemekleri…

En meşhuru: İskender Kebabı

Evet, Bursa’nın en meşhur yemeği ile başlıyoruz. 1867 yılında Kayhan Çarşısı’nda ortaya çıkmıştır bu lezzet ve o günden bugüne kadar da her geçen gün şöhretini artırmıştır. Temelinde bir döner yemeğidir ama etinin lezzeti Uludağ kekiği ile beslenen koçlardan gelir. Ayrıca üzerine dökülen tereyağı ve domates sosu da lezzetini doğrudan etkilemektedir. Tabii bir de yanındaki yoğurdun kalitesi!

Lokum gibi at gitsin: Pideli Köfte

Bildiğiniz köfte lezzetini unutarak tatmanız gereken bir lezzettir. Gerçekten bir lokum yumuşaklığındadır ve o bilindik kuru köftelerden çok farklıdır. Üzerine tereyağ ve domates sosu dökülerek pide üzerinde servis edilir ve İskender kebabın köfteli hali gibidir. Kesinlikle ama kesinlikle tadılması gereken bir lezzettir!

Tatar çöreği: Cantık

Tatar mutfağına ait bir yemektir ve çörek olarak geçmektedir. Pideyi andıran bir görünümü bulunmaktadır belki daha çok fındık lahmacunu fakat kesinlikle öyle bir durum söz konusu değildir. Kıymalı, kaşarlı ve kuşbaşılı olarak yapılabilmektedir ve bilinen pide içeriğine göre daha az baharatlıdır.

Lezzet patlaması: İnegöl Köfte

Asırlık bir lezzet olan İnegöl köfte, günümüze kadar lezzetinden ödün vermeden gelmiştir. Balkanlardan göç eden Türkler tarafından getirilen bir lezzet olduğu söylenmektedir. Çok alışılmış bir durum olmasa da kuzu ve dana etinin baharatsız bir şekilde kullanılmasıyla hazırlanmaktadır. Oldukça zahmetli bir yemektir ama bir o kadar da lezzetlidir.

Kokusuna vuruldum: Tahinli Pide

Böyle bir lezzetin nasıl olur da tüm illere yayılmamış olmasına şaşıracaksınız! Eskiden sabah saatlerinde fırınlardan yayılan kokusuna, günümüzde denk gelmek oldukça zordur. Fakat kahvaltılarda bile tercih edilebilen bir lezzettir hatta o kadar doyurucu ve lezzetli ki sadece tahinli pide yiyip sofradan kalkanlar bile olmaktadır. Bursa ziyaretçilerinin yemeden dönmemesi gereken bir lezzettir. Yedikten sonra da akıllardan çıkmayacak bir lezzet!

Bu harika yemekleri tatmayı erteleme ve hemen bul!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − three =