Günün Her Saati Trabzon Yemekleri!

Kendine özgü dokusu, iklimi, yemyeşil doğası, temiz havası ve insanı ile Trabzon muhteşem bir şehrimiz. Üstelik sofrasının zenginliği dillere destan! Günün her saatine ayrı güzel tariflerle Trabzon yemekleri 7’den 70’e hitap ediyor. Sofraları süsleyen muhteşem tariflerin her birini teker teker denemeden Trabzon’dan dönmeyin.

Kuymaksız Olabilir Mi Trabzon?

Sımsıcak, lastik gibi sünen peyniri ve enfes lezzeti ile kuymak herkesin en sevdiği Trabzon’a has yöresel tatlardan bir tanesidir. Trabzon yemekleri denince kuymak ilk akla gelendir. Herkesin bayıla bayıla yediği arada muhlama ile karıştırdığı bir lezzettir ki, turistlerin bile ilgisini çeken yöresel bir tattır. Öncelikle belirtelim birkaç küçük fark dışında kuymak ve mıhlama hemen hemen aynı lezzetlerdir. Trabzon’un kuymağı ile Rize’nin mıhlaması arasında peynir farkı vardır. Kuymak öz Türkçeden gelmek ile beraber halk dilinde zamanında çokça söylendikçe ve telaffuz edildikçe dillerimize pelesenk olmuştur.

Akçaabat Köftesi

Yolunuz Trabzon’a düşerse mutlaka Akçaabat ilçesine uğrayın. Şirin bir sahil kasabası olarak size kısaca betimleyebiliriz. Sıra sıra restoranlar düşünün ve hepsinde balık ziyafetinden tutun da kendi ilçelerine ait Akçaabat köftesi yeme imkanı sunuyor üstelik Karadeniz manzarası eşliğinde.

Hamsiköy Sütlacı

Trabzon yemekleri arasında olmazsa olmaz hamsiköy sütlacının sakın hamsiden yapıldığını düşünmeyin. Bildiğiniz sütlaç gibi bir tarifi var; ama sanayileşmemiş mutfaklarda yapılan, köy sütünün kullanıldığı bir sütlacı düşünün.

Yazın İçilen Karalahana Çorbası

Besin değeri yüksek karalahana çorbasının yanında mısır ekmeği şart. Çorbanın tarifinde; mısır unu, karalahana parçaları, barbunya ve kurutulmuş acı biber bulunuyor.

Vejetaryen Yemeği Sarambula

Hemen söyleyelim hayvansal katkı yok bu yemeğin içinde. Pazı, pırasa, mısır yarması ve pirinç var. Bu şekilde sunulan sarambulanın sonuçta Trabzon yemekleri arasında olduğunu unutmayalım. İsterseniz sarambulanızı hamsi ile de sipariş verebilirsiniz.

Trabzon yemekleri denemeye dener lezzetler size sunuyor. Görülmeye değer illerimiz Trabzon’a gittiğiniz mutlaka yemeklerini tatmak için de kendinize vakit ayırmalısınız. Eğer henüz gitmediyseniz bile Trabzon yemekleri arasında meşhur olan kuymağı evde de deneyebilirsiniz; ancak yöresinde bol oksijen ve yeşillikler arasında kuymak yemenin tadı bir başkadır elbette.

Trabzon’un bu harika yemekleri tatmayı erteleme ve hemen bul!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + sixteen =